صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

ناسا ۳ سیاره فراخورشیدی در فاصله ۴۰۰ سال نوری کشف کرد

ناسا از کشف سه سیاره فراخورشیدی داغ و بزرگتر از زمین در فاصله ۴۰۰ سال نوری از ما خبر می‌دهد که به دور ستاره‌ای جوان شبیه خورشید گردش می‌کنند.

ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران یا به اختصار TESS یکی از مهم‌ترین ماهواره‌هایی است که ناسا از آن برای کشف سیارات فراخورشیدی و سامانه‌های ستاره‌ای جدید استفاده می‌کند. گروهی از اخترشناسان به تازگی با استفاده از همین ماهواره سه سیاره داغ و بزرگتر از زمین را کشف کرده‌اند که به دور ستاره‌ای به نام TOI 451 گردش می‌کنند.

سامانه سه سیاره ای TOI 451 در فاصله 400 سال نوری و در صورت فلکی جوی (Eridanus) قرار گرفته است.
سامانه یاد شده اخیرا در مجموعه‌ای عظیم از ستاره‌ها موسوم به جریان Pisces-Eridanus stream کشف شده است. این جریان که ناسا از آن تحت عنوان «رودخانه‌ای از ستاره‌های جوان» یاد می‌کند، 14 صورت فلکی را شامل شده و یک سوم آسمان را در برگرفته است.

محققان برای مطالعه سیستم TOI 451 از چندین ماهواره و تلسکوپ کمک گرفتند. آنها سیارت این سامانه را در تصاویر قدیمی ماهواره TESS (ثبت شده بین اکتبر و دسامبر 2018) کشف کرده و سپس سال 2019 و 2020 به کمک تلسکوپ فضایی اسپیتزر و تلسکوپ‌های زمینی خصوصیات آن را دقیق‌تر مطالعه کردند. (بد نیست بدانید تلسکوپ فضایی اسپیتزر ژانویه 2020 بازنشسته شد)


جریان Pisces-Eridanus با پهنای 1300 سال نوری که 14 صورت فلکی و یک سوم آسمان را در بر گرفته است. مکان سامانه TOI 451 با دایره در تصویر مشخص شده است.
محققان همچنین از داده‌های آرشیوی تلسکوپ فضایی WISE که بین 2009 و 2022 ثبت شده بود استفاده کردند. مجموعه داده‌ها نشان می‌دهند که سامانه TOI 451 دارای یک دیسک خنک از غبارها و سنگ هاست و در فاصله 400 سال نوری از ما قرار گرفته و دارای عمر کم (120 میلیون سال) است.

به گفته محققان سیارات سیستم TOI 451 بین 2 تا 4 برابر زمین بوده و گزینه خوبی برای مطالعه چگونگی تشکیل جو در سیارات هستند. ناسا اشاره می‌کند که جریان‌های ستاره‌ای زمانی شکل می‌گیرند که گرانش کهکشان راه شیری سبب از هم شکافته شدن خوشه‌های ستاره‌ای و کهکشان‌های کوتوله می‌شود. با رخ دادن چنین اتفاقی ستاره‌ها در مدار خوشه قبلی قرار گرفته و یک گروه بزرگ را تشکیل می‌دهند که به تدریج پراکنده می‌شود.

 

منبع: دیجیاتو

شناسنامه


کدخبر: ۲۴۳۹۶۱
تاریخ: ۱۳۹۹/۱۱/۲۷     ساعت: ۰ : ۳۳
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: فناوری       زیرسرویس: فناوری
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ اسفند
  • ٢٥ رجب ١٤٤٢
  • Mar 09 2021